750x-1Japonya neredeyse son bir yıldır tartışılan ve 1947’den beri ilk kez ülkede ciddi anlamda ses getiren bir anayasa değişikliği gündemde. Ocak 2015’te Suriye’de esir alınan Japon gazeteci Kenji Goto’nun ISID tarafından katledilmesi üzerine Başbakan Shinzo Abe’nin meclis’te dile getirdiği ülke dışına asker gönderilmesi yetkisini içeren yasa değişikliğine gidilmesi için çalışma yapılacağını açıklaması o dönem birçok kişi tarafından ciddiye alınmamıştı.

90İlerleyen aylarda bu çalışmalarını hızlandıran ve Japonya’ya komşu diğer devletlerin askeri olarak ciddi tehlike oluşturmaya başladığını dile getiren Başbakan Shinzo Abe’nin orduya vereceği bu yetkinin kullanım alanı ve şeklinin ise gizli kalması başta Japon vatandaşları olmak üzere güneydoğu asya ülkeleri tarafından tepkiyle karışlandı. 1947 yılında II. Dünya Savaşından çıkan Japonya,Shinjitai (日本国憲法) adı verilen anayasayı çıkardı. Bu anayasa meşru müdafaa dışındaki durumlarda güç kullanımını yasaklaması nedeniyle Barış Anayasası Heiwa-Kenpō (平和憲法) olarak adlandırılıyor. İlk kez bu dönemde dile getiren ve Japon ordusuna ciddi yetkiler vererek gerektiğinde ülke dışına asker gönderimini de içeren yeni anayasa ile Japonya, karşısında güçlenen Çin ve Kuzey Kore tehdidine karşı kendini korumayı amaçlıyor.

protests_tok100r_52283481Geçtiğimiz günlerde Tokyo’da toplanan kırk bin Japon, hükümete ve Başbakan Abe’ye bu yasanın çıkmaması için baskı uygulamaya çalışıyor. II. Dünya Savaşından sonra Japon halkında meydana gelen travmayla yaşanılan savaşın muhasebesini yapan ve sorumluluğu üstlenen Japon toplumu, yasalaşmak üzere olan bu tasarıya şiddetle karşı çıkıyor.

Bu hamleye özellikle komşu ülkelerden tepki ise gecikmedi. Çin, değişmekte olan yasa tasarısı için “Japonya’nın barışçıl rolünün değişmemesini umuyoruz” derken Kuzey Kore tarafında ise derin bir sessizlik var. Bu tasarının tek savunucuysa müttefik ülke Amerika Birleşik Devletleri.

Gelecek günler Japonya için oldukça zor geçeceğe benziyor. Eğer bu tasarı meclisten geçerse ülkede 60 yıllın savunma politikası kökten değişecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s