Nice senelere İmparator Akihito!

01Geçtiğimiz günlerde Japonya İstanbul Başkonsolosluğu’nun düzenlediği İmparatorun Doğum günü Resepsiyonu fotoğraflarına rastladım. Amerika’nın işgaliyle noktalanan II. Dünya Savaşı sonrasında Japon İmparatorluğunun sadece törensel simge kalmasına rağmen halk tarafından çok sevilen İmparator Akihito’dan bahsetmek istiyorum.1989 yılından bu yana Japonya’nın imparatoru olan Akihito ülkesinde, dünyanın en eski imparatorluk ailesi olan Japonya’nın efsanevi kurucusu İmparator Cimmu‘ nun 125. kuşak torunu olduğu inanılıyor.

Kendisi televizyonlara yada gazetelere pek çıkmayan, ailesiyle göz önünde olmayan saygın bir beyefendi. Hayatına baktığımızda babası İmparator Hirohito gibi deniz biyolojisi alanında çalışmayı seçmiş ve kaya balığı üzerinde yaptığı ihtiyolojik araştırmalarıyla tanınmakta.01 Tokyo’da yaşadığım süre içersinde hiçbir haber bülteninde yada gazetede görmediğim İmparator Akihito’yu 2011’de yaşadığımız Tōhoku Depremi ve Tsunamisinden sonra halkını sakinleştirmek için yaptığı halkına sesleniş konuşmasında tanıdım. Birçok Japon televizyonları başında Ulusun başı İmparatorlarını yürekten dinliyor ve bu günlerin aşılacağına inanıyorlardı. İlerleyen günlerde kendisi ve eşini Tsunamiden etkilenen ailelerin barındığı spor salonunu ziyaret ettiğine tanıklık ettim. Hiçbir İmparatorun gösteremeyeceği nezaket ve içtenliği halkının gözünde daha da değerli yaptı İmparator Akihito’yu!

O ve eşi halkının yanında onlardan hiçbir farkı olmadan önlerinde eğilerek üzüntülerini paylaştığı anları hayatımın hiçbir döneminde unutmayacağım.

Hiçbir zaman İmparator Akihito olması gerektiği gibi bir İmparator olmadı. Daha veliaht prensken 1959’da 1500 yıllık bir geleneği yıkarak soylu bir insanla değil zengin bir işadamının kızı olan Miçiko Şoda’yla evlenerek kendisine has bir hayatı olduğunu o günlerde herkese göstermişti.

Ben de buradan naçizane kendisini ve eşini her görüğümde hayatıma ışık olan o tatlı tebessümlerinin bir ömür boyu devam etmesini diliyorum. Nice yıllara İmparator Akihito! 天皇明仁、お誕生日おめでとうございます!

29 Aralık 2014

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s