Japonya’da yaşayan vatandaşlarımıza yönelik duyuru III


11 Mart 2011 tarihinde meydana gelen deprem ve tsunami felaketinden hasar gören Fukushima Nükleer Santralindeki durum ciddiyetini korumakla birlikte atmosfere salınan radyasyon miktarında kaydadeğer bir azalma yaşandığı ve özellikle Tokyo’nun da içerisinde yer aldığı Kanto bölgesinde atmosferdeki radyasyon miktarının deprem öncesi seviyelere düşmüş olduğu görülmektedir.

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın Japon makamları tarafından yapılacak uyarıları takip etmeye devam etmeleri kaydıyla Japonya’ya seyahatlerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın Japonya’da üretilen gıda maddelerine ilişkin olarak yetkili Japon makamları tarafından yayınlanan uyarı ve bilgilendirmeleri de takip etmeleri önem taşımaktadır. (Radyasyon miktarlarıyla ilgili olarak http://eq.wide.ad.jp/index_en.html başlıklı linkten güncel bilgilere ulaşılması mümkündür.)

Öte yandan, vatandaşlarımızdan Fukushima Nükleer Santrali’ni çevreleyen 80 kilometrelik bölgeye girmemeleri (Tokyo ve çevresi sözkonusu 80 kilometrelik bölge içerisinde yer almamaktadır) ve Büyükelçiliğimizce konuya ilişkin yapılacak açıklamaları takip etmeyi sürdürmeleri rica olunur.

T.C. Tokyo Büyükelçiliği

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s