Japon dostları Adnan Saygun’da ağırlıyoruz


İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), 2 Nisan’da Japon sanatçıların sahneye uyarlayacağı “Japon güzelliği ve ustalığı” konserine ev sahipliği yapacak. Konserin ardından, 11 Mart’ta Japonya’yı vuran deprem ve tsunami sonrasında Japonya İzmir Kültürlerarası Dostluk Derneği’nde açılan taziye defteri Japonya’ya gönderilecek.

Dernek, yaptığı duyuruda, konsere gelecek İzmirliler’in yanlarında origamiden kağıt turna yaparak getirmesi, kağıt turnaların Japonya’da başlatılan yardım kampanyalarına gönderileceğini bildirdi. “Japon güzelliği ve ustalığı” konserinin 1. bölümünde Japonya’nın 2000 yıllık çalgısı “koto” ile Japonya’nın ilkbaharına gidilecek ve ilkbahar şarkıları Japonya depreminin merkezi Sendai’de yaşayan Soprano Kaori Omiya tarafından dile getirilecek. Kaori Omiya’ya piyanoda Aziz Dağdelen eşlik edecek. 2010 yılından bu yana İzmir’de yaşayan “koto” sanatçısı Atsuko Suetomi de “kanun”da kendisine eşlik edecek Erol Gönüldaş ile Türk ve Japon müziğinin ünlü eserlerini birlikte seslendirecek.

Konserin “Derin güzellik” adını taşıyan 2. bölümünde “koto” müziğinin ustalık isteyen eserleri İzmirliler ile buluşacak. Programın ardından Japon kültürün en bilinen “çay seremonisi” ile ilgili bir sunum olacak. Naomi Nagai, sahneye davet edeceği iki kişiye çay sunarak asırlardır düren bu seremoniyi gösterecek.

 

Gösterinin başlama saati 20:00

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s