Japonya tarihinin en büyük depremini yaşadım


Sıradan bir cuma öğleden sonrasında tarihe tanıklık edeceğimi hiç düşünmemiştim.Yerel saatle 14:45 sularında Akasaka’da bulunan “Şerefe” isimli Türk restoranında sohbet halindeyken yakaladı bizleri deprem…

Açıkçası ilk anda fazla umursamamıştık, çünkü iki gün önce de benzer bir deprem meydana gelmişti ve kısa sürmüştü (7.2 NEAR THE EAST COAST OF HONSHU, JAPAN). 6 yıldır Japonya’da bulunan Şeref Restorant ortaklarından Yaşam ve Ramazan beyler bu tip depremleri çok yaşadıklarını söyleyerek inmeye gerek duymadıklarını anlattılar ve beklemeye karar verdik.

Bu depremin yıkıcı bir deprem olabileceğini anlamamız 20 saniyemizi aldı diyebilirim. (8.9 NEAR THE EAST COAST OF HONSHU, JAPAN) Japon halkı depreme alışık. İnsanların yüzünde biraz gülümseme ve biraz tedirginlik hissediliyordu.

Tokyo’nun Akasaka semti genellikle büyük gökdelenlerin bulunduğu, iş merkezi ağırlıklı bir semt. Japon binları yapıları itibarıyla fazlasıyla esnek olması sebebiyle sağa-sola yatışlarını görmemiz depremin büyüklüğünü anlamamıza neden oldu.

Depremin durması ile herkes hayatına geri döndü ,tabii bizler de… Yaklaşık 20 dakika sonra yine benzer bir sarsıntı herkesi şaşırtmış ve yine sokağa dökülmemize neden olmuştu (6.8 ve 7.1 NEAR THE EAST COAST OF HONSHU, JAPAN).

Tokyo Hızlı Treni ve Raylı sistemi

Yüzlerdeki gülümseyen yerini yavaş yavaş korku ifadelerinin aldığını söylemeliyim. O anda gözümün önünde taksinin asfaltta zıpladığını görmek de beni ürkütmüştü doğrusu.

İlk önce depreminin merkezinin Tokyo olabileceğini düşündük çünkü şiddetli depremlerdi ve uzak bir yerde olabileceğini aklımızın ucundan bile geçiremiyorduk. Resmi ağızdan merkezinin Japonya’nın Kuzeydoğu deniz açığı HONSHU olduğu açıklandı.

Tokyo’da bu şiddeti hissettiysek depremin merkezindeki yıkımı düşünmek bile istemedik. Depremden bir saat sonra gökdelenlerde çalışanların evlerine gönderildiği haberini aldık, ardından da metronun kapatılmış olduğunu…

Eve dönüşün zor olacağı anlaşılmıştı. Tsunaminin bir saat içinde Miyagi bölgesini vurduğu anın videoları tüm televizyonlarda canlı gösterilmeye başlamış, herkes bu görüntüleri izler olmuştu.

Japon bir arkadaşın kulaktan kulağa yayılan birkaç saat içinde asıl depremin olacağını söylemesiyle korkunun paranoyaya dönüştüğünü anladık. Çünkü erken uyarı sistemi ancak bir dakika önceden haber verebiliyordu, yani saatler sonra oluşabilecek bir depremi tahmin edemezlerdi.

İnsanlarda bir yandan hayatlarına ilginç bir şekilde devam ediyorlardı. Restoranlar ve cafeler insanların metronun açılacağı saati beklemeleri için güzel mekanlardı. Ben yine de şansımı denemek için Akasaka-Mitsuke (Ginza Line) istasyonuna gittim ve gün içerisinde açılmasının zor olduğunu öğrendim.

Akasaka’dan Shibuya’ya yürüyerek gitmek isteyen insanlar…

Bu benim için güzel bir fırsattı eve yürüyerek gidebilir ve ilginç bir deneyim yaşayabilirdim. Ne kadar uzun olursa olsun bu yolu yürüyecektim. Akasaka’dan Shibuya’ya gidecekler uzun bir sıra oluşturmuş, oluk gibi akarak tüm yolu geçiyorduk.
Trafik felçti, hiç bir araba ilerleyemiyordu. Shibuya’ya hızlı tempoyla yaklaşık bir saatte vardım. Beni eve götürecek Tokyo-Toyuko Line’nın da kapalı olduğunu öğrenmek hiç süpriz olmadı. Kararlıydım yolu yürüyecektim…

İnsanlar Naka-Meguro ve Ebisu yönlerine yürüyüşe geçmişlerdi bile. Onlara ayak uydurup evime ulaşmaya çalıştım.Tahminimden de fazla, yaklaşık uku saat sürdü… Hiç durmadan üç saate yakın hızlı tempolu yürüyüşüm beni ve ayaklarımı bitirmişti ama eve sağ salim varabilmiştim.

Eve geldiğimde tüm gece en küçüğü 5.8 olmak üzere 6.6, 6.8 gibi azımsanmayacak artçı depremlerle sabahı ettim. Depreme alışmak için bunu yaşamam gerekti ve yaşadım, hala da yaşıyorum.

Tokyo metropolünün içinde sivil organizasyon mükemmeldi. Kask ve erzak çantaları dağıtılırken isteyenlere uyuyabilecekleri salonları da açmayı ihmal etmediler.

İnsanların soğukkanlılığı ve sivil yöneticilerin iyi koordine oluşu gerçekten önemli… Türkiye’de askeri birimlerin uyumlu çalışmalarını sivillerin de göstermesi gerektiğini düşünüyorum.

Genel olarak Japonya bu sınavı verdi. Tsunami onların hatası değil, doğanın bir oyunudur. Bu arada Nükleer Merkezin bir bölümünde patlama meydana geldiği, sızıntı olabileceği de konuşuluyor. Japonya bu sınavda mutlaka dünyadan destek görmelidir.

Sarsıntısız, sağlıklı günler siler saygıyle selamlarım…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s